Technical Program

RTEST 2018 Technical Program

Wednesday (Day 1): May 9, 2018

8:15 – 9Welcome Reception
9 – 9:30Opening Remarks
9:30 – 10:30Keynote Speech #1: Sahra Sedigh Sarvestani “Interdependencies and Fault Propagation in Cyber-Physical Systems”
10:30 – 11:00Break
11:00 – 12:15Session 1: Architecture
Session Chair: Amir Hossein Jahangir ·       Ali Hoseinghorban, Mostafa Bazzaz and Alireza Ejlali, “Fast Write Operations in Non-Volatile Memories Using Latency Masking”
·       Morteza Rezaalipour, Sarvenaz Tajasob, Masoud Dehyadegari and Mahdi Nazm Bojnordi, DrAx, “An Automatic Approach to Designing More Precise and Energy-Efficient Approximate Adders”
·       Hamed Farbeh and Nezam Rohbani, “PCM-Oriented Cache Management Strategies for Solid-State Disks”
12:15 – 13:45Lunch & Break
13:45 – 15Session 2: Design Practices
Session Chair: Ahmad Khonsari ·       Babak Djalaei and Mostafa E. Salehi, “Optimizing Embedded Neural Networks Based on Saturated States”
·       Marzieh Ashrafiamiri, Amir Hosein Afandizadeh Zargari, Seyed Mohammad-Hossein Farzam and Siavash Bayat Sarmadi, “Towards Side Channel Secure Cyber-Physical Systems”
·       Bardia Safaei, Amir Mahdi Hosseini Monazzah, Taha Shahroodi and Alireza Ejlali, “Objective Function: A Key Contributor in Internet of Things Primitive Properties”
15 – 15:30Break
15:30 – 16:10WiP Session
Session Chair: Marco Caccamo and Alireza Ejlali ·       Mojtaba Hata, “Semi-partitioned Scheduling Hard Real-time Periodic DAGs in Multicores”
·       Seyed Hossein Hosseini Zahani, “Online Data-Driven Synchronization for IoT Systems with Unidirectional Network”
·       Ali Behnoudfar, “Accelerating Multicore Scheduling in ChronOS Using Concurrent Data Structures”
·       Boshra Taheri, “Energy Debugging of Android Applications based on User Behavior”
16:10 – 16: 30Break + Poster Session
16:30 – 18RTEST Panel #1: Cyber-Physical Systems
18-20Social gathering with appetizer

Thursday (Day 2): May 10, 2018

8:45 – 10Session 3:  Network
Session Chair: Ali Movaghar ·       Simone Agliano, Mohammad Ashjaei, Moris Behnam and Lucia Lo Bello, “Resource Management and Control in Virtualized SDN Networks”
·       Hamid Reza Faragardi, Saeid Dehnavi, Mehdi Kargahi, Alessandro V. Papadopoulos and Thomas Nolte, “A Fog-Integrated Cloud Framework: One Step Forward in the Deployment of Smart Factory”
·       Abolhassan Shamsaie, Jafar Habibi and Erfan Abdi, “A Framework for Reliable and Ubiquitous Inference in Wireless Sensor Network”
10 – 10:30Break
10:30 – 11:30Keynote Speech #2: Radu Grosu “Parking with a Worm’s Brain”
11:30 – 12:20Session 4: Control
Session Chair: Babak Najar Earabi ·       Zbigniew Szadkowski and Anna Szadkowska, “Delayed LMS filters suppressing the RFI in cosmic rays radio detection”
·       Vahid Panahi and Mehdi Kargahi, “Performance Adaptation of Real-Time Control Tasks by Dynamic Scheduling: A Self-Triggered Control Approach”
12:20 – 13:45Lunch & Break
13:45 – 15Session 5: Verification
Session Chair: Ramtin Khosravi ·       Mehran Alidoost Nia and Fathiyeh Faghih, “Probabilistic Analysis of Self-Stabilizing Systems: A Case Study on a Mutual Exclusion Algorithm”
·       Mehrdad Ghorbani, Milad Pasand, Alireza Ghasem Bayati and Neda Baheri, “Real-time Hardware-in-the-loop Test for a Small Upper Stage Embedded Control System”
·       Farshad Gholami, Niousha Attar, Hassan Haghighi, Mojtaba Vahidi-Asl, Meysam Valueian and Saina Mohamadyari, “A Classifier-based Test Oracle for Embedded Software”
15 – 15:30Break
15:30 – 17RTEST Panel #2 : IoT and its Dimensions
17 – 17:30Best Paper Announcement & Concluding Remarks